Kitap Özetleri

Cabula Mabula

Cabula Mabula

Güney Afrika'da mutlu bir kralın ve ona kötülük etmek isteyen büyücünün masalı çerçevesinde çok renkli, çok kültürlü bir yaşamın güzelliğini anlatan resimli bir kitap.
Basım Yılı: 1998

Tako - Gece Gelenler

Tako - Gece Gelenler

Gece karanlıktan ve duyduğu seslerden korkan çocuklara korkularının yersizliğini anlatan bir öykü.
Basım Yılı: 1990

Tako - Yeryüzünde

Tako - Yeryüzünde

Masallar Ülkesi'nde yaşayan, yalnızca çocukların görebildiği ve şekilden şekle girebilen bir yaratıktır TAKO. Bir gün yeryüzüne insanlar arasına gelir. Her gün bir eve konuk olacak ve çocukların sorunlarına çözüm bulacaktır.
Basım Yılı: 1990

Tako - Ben De, Ben De, Bana Da, Bana Da...

Tako - Ben De, Ben De, Bana Da, Bana Da...

Kardeşini kıskanan, o ne yaparsa onu yapan, ona ne alınırsa ondan isteyen bir çocuğun öyküsü.
Basım Yılı: 1990

Tako - Evdeki Oyuncaklar

Tako - Evdeki̇ Oyuncaklar

Babaannelerine gelirken oyuncaklarını getirmeyi unutan iki çocuk evdeki malzemelerden oyuncaklar yaparak eğlenirler. Tüketim yerine üretim, yaratıcılık ve hayal gücünü öne çıkartan bir öykü.
Basım Yılı: 1990

Güle Güle! Nereye?

Güle Güle Nereye?

Oturduğu apartmandaki komşuların mesleklerini düşünerek her birine ayrı ayrı imrenen ve büyüyünce ne olacağına karar vermeye çalışan bir kızın öyküsü. Çocuklara değişik mesleklerle ilgili ön bilgiler veren bir kitap.
Basım Yılı: 1994

Köprü Olan Deniz

Köprü Olan Deniz (Çeviri)

Atina'dan Lia Karavia ile Ankara'dan Serpil Ural, bir çocuk kitabı hazırlamayı düşündüler. Ulusların aralarındaki dostluk anlayışının küçük yaşlardan başlayarak gelişeceği inancıyla yola çıktılar.
Lia yazdı. Serpil Türkçe'ye çevirdi ve resimledi. Dostluk mesajını yalnız Türk ve Yunan çocuklarına değil, başkalarına da iletebilmek için, sayfalarda İngilizce metne de yer verildi. Türkler ve Yunanlılar arasındaki dostluğun gelişimini amaçlayan bir kitap.
Basım Yılı: 1998

Tek Gözlü Kedi

Tek Gözlü Kedi

Bir gözü mavi bir gözü yeşil olduğu için öteki kedilerden farklı olan ve bunu bir gözünü kapatarak gizlemeye çalışan Pamuk adlı kedinin masalı, dolaylı olarak renkleri öğretirken farklı olmanın yanlış olmadığını vurgulayarak çocuklara özgüven aşılıyor. Oku-Boya dizisinden olan bu kitap aynı zamanda bir boyama kitabı.
Basım Yılı: 1982

Pazarda Neler Var Neler...

Pazarda Neler Var Neler

Annesiyle birlikte ilk kez pazara giden bir kızın öyküsü çerçevesinde dolaylı olarak giysi, renk ve sayı kavramlarını geliştiren bu kitap, aynı zamanda Oku-Boya dizisinden bir boyama kitabı.
Basım Yılı: 1982

Ağrı'dan Zelve'ye Anadolu Anlatıyor

Ağrı'dan Zelve'ye Anadolu Anlatıyor

Anadolu'da nesilden nesle anlatılan pek çok hikaye, inanç ve efsane vardır. Bunlardan belli başlılarını alfabetik sıra içinde sunan bu kitap, çocuklarımıza alfabeyi, okumayı ve yurdumuz coğrafyasını öğretirken içinde yaşayacakları Anadolu kültürünü de tanıtıyor.
Basım Yılı: 1993

Ali Baba'nın Çiftliği

Ali Baba'nın Çiftliği

Çok bilinen "Ali Baba'nın Bir Çiftliği Var" adlı şarkıda adı geçen hayvanları neşeli bir olaylar zinciri içinde tanıtan bir Oku-Boya kitabı.
Basım Yılı: 1982

İyi Geceler

İyi Geceler

Çok küçük çocuklar için uykuya yatmadan önce okunmak üzere hazırlanmış, her hayvanın nasıl uyuduğunu anlatan resimli ve metni kısa bir kitap.
Basım Yılı: 1991

Küçük Beyaz Bulut

Küçük Beyaz Bulut

Yalnızlıktan sıkılan ve arkadaş arayan bir bulutun öyküsü içinde karşılıklı yardımlaşmanın önemini vurgulayan resimli kitap.
Basım Yılı: 1997

Kedi-Fare-Müzik

Kedi-Fare-Müzik

Neşeli ve heyecanlı bir kurgu içinde çocuklara müzik aletlerini ve çıkarttıkları sesleri tanıtan bir kitap.
Basım Yılı: 1993

Üşengeç Yengeç

Üşengeç Yengeç

Yerinden kıpırdamaya üşenen tembel bir yengecin başına gelenleri anlatan bir kitap, tembelliğin hem sıkıcı hem de tehlikeli olduğunu söylüyor.
Basım Yılı: 1988

Armağan

Armağan

Büyüdükçe çocukluk günlerine özgü, hayal ve gerçeğin iç içe yaşandığı renkli dünyadan uzaklaşan Elif'in yardımına bir peri yetişir ve verdiği armağanla yeniden renkli bir dünyanın kapısını açar. Kitapların insan yaşamındaki yerini anlatan bir öykü.
Basım Yılı: 1992

Aksak Ali

Aksak Ali

Yürüme engelli Ali ve onu dışlayan arkadaşlarının öyküsü çerçevesinde çocuklara engellilerle ilgili ön bilgi verirken ilgili ön bilgi verirken engelli ya da engelsiz, herkesin başarabileceği şeyler olduğunun altı çiziliyor.
Basım Yılı: 1993

Çiçeğin Ömrü

Çiçeğin Ömrü

Bu kitap, okulöncesi yaşlarda ölüm konusuyla karşılaşıp kavramakta güçlük çeken çocuklara yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.
Basım Yılı: 1991

Gürültücü Ali

Gürültücü Ali

Oyun oynarken çıkarttığı seslerle herkesi rahatsız eden Ali'ye, oturdukları apartmandaki komşular bir ders vermeye ve gürültünün ne denli zararlı olduğunu göstermeye karar verir. Ülkemizdeki en önemli çevre sorunlarından gürültü konusunu ele alan ve insanlarımızı daha çocukluktan bu konuya duyarlı kılmayı amaçlayan bir öykü.
Basım Yılı: 1979(TÇV), 1982(KÖK)

Mikrobun Ettikleri

Mikrobun Ettikleri

Çevremizde dolaşan pislik ve mikroplara karşı ne gibi önlemler alabileceğimizi basit ve ilginç bir öykü çerçevesinde dolaylı olarak anlatan bu kitap, aynı zamanda bir boyama kitabıdır.
Basım Yılı: 1982

Şafakta Yanan Mumlar

Şafakta Yanan Mumlar

1915 Çanakkale Kara Savaşları'nda dedeleri birbiriyle çarpışmış olan bir Türk ve bir Avustralyalı kızın karşılaşıp dost olmaları çerçevesinde savaş-barış, dostluk-düşmanlık gibi kavramları sorgulayan gençlik romanı. Türk Anzak savaşından gerçek olayların anlatıldığı bu tarih-kurgu eser, 1997 İş Bankası Büyük Ödülünü kazanmış, İngilizce'ye çevrilerek Avustralya'da da yayınlanmıştır.
Basım Yılı: 1998 (SEV), 2003 (Bilgi)

Top Tavşan

Top Tavşan

Çok küçük çocuklar için hazırlanmış, her hayvanın farklı bir evi olduğunu öğreten ve merak unsuruna dayalı kısa bir serüven.
Basım Yılı: 1979

Dişlek Büyüyor

Dişlek Büyüyor

Bir yavru sincabın içinde yaşadığı doğayı ve doğal olayları tanıya tanıya büyümesini anlatırken büyümenin olumlu yönlerini vurgulayan bir hayvan masalı.
Basım Yılı: 1992

Bahçedeki Tırtıl

Bahçedeki Tırtıl

Çeşitli çiçeklere özenerek bahçede gezinen bir tırtılın doğal evrimini tamamlayıp çok renkli bir kelebeğe dönüşmesini anlatan bu kitap, aynı zamanda çocuklara temel renkleri öğretiyor.
Basım Yılı: 1992

Tonton'un Yemeği

Tonton'un Yemeği

Çeşitli hayvanları yemeğe davet eden ayının yemek hazırlığı çerçevesinde her hayvanın ne yediğini öğreten bir masal.
Basım Yılı: 1992

Ormana Kar Yağdı

Ormana Kar Yağdı

Ormanda yaşayan hayvanların karlı bir günde neler yapabileceğini anlatan neşeli bir masal. Kitap, aynı zamanda, kardan adamın eriyip yok olmasını simge olarak kullanıp dolaylı olarak ölüm kavramını ele alıyor.
Basım Yılı: 1981

Ormandaki Balon

Ormandaki Balon

Rüzgara kapılıp yemyeşil ormana gelen kırmızı bir balon, ormandaki hayvanlar için yeni bir eğlence kaynağı olur. Çocuklara renkleri öğretirken, balonun patlayıp yok olmasını simge olarak kullanıp dolaylı olarak ölüm kavramını da ele alan bir kitap.
Basım Yılı: 1981

Ormanın Düşmanları

Ormanın Düşmanları

Tarım alanı kazanmak için ormandaki ağaçları kesmeye gelen köylülere ormanda yaşayan hayvanların kurduğu tuzakları anlatan neşeli bir masal. Kitap aynı zamanda çocuklara ağaçların önemini öğretip çevre koruma kavramı kazandırıyor.
Basım Yılı: 1981

Ormanda Sabah

Ormanda Sabah

Bir sabah ormanda yavrularına yem bulmaya giden kuşun başına gelenleri anlatan bu hayvan masalı, çocuklara dolaylı olarak sayıları da öğretiyor.
Basım Yılı: 1981

Akıllı Bisiklet

Akıllı Bisiklet

Bisiklete binmeye başlayan çocuklara yol ve trafik kurallarını öğreten bir öykü. Kitabın sonunda, çocukların edindikleri bilgileri sınayan basit trafik soruları da var.
Basım Yılı: 1979

Bahar Nevruz'la Başlar

Bahar Nevruz'la Başlar

Baharın gelmesiyle doğada görülen değişiklikler ile Nevruz Bayramı kutlamalarının neden ve nasıl olduğunu çocukların anlayabileceği şekilde anlatan bir kitap.
Basım Yılı: 2002

Bir Varmış Bir Yokmuş

Bir Varmış Bir Yokmuş

Akılsız insanların kirletip yok ettiği doğal güzellikleri yeniden bulma arayışı içindeki Kral, oğullarından bu soruna çözüm getirmelerini ister. Yanlış yöntemler sonunda doğayı korumanın doğru yolu bulunur. Klasik masal tarzı içinde çocuklara çevre koruma bilinci kazandıran bir kitap.
Basım Yılı: 1982

Çıktı Çıktı, Ne Çıktı?

Çıktı Çıktı, Ne Çıktı?

Çok küçük çocuklara, kumsalda bulunan bir yumurtadan hangi hayvanın çıkacağı sorusunun izinde, yumurtlayan hayvanları tanıtan bu kitap, aynı zamanda uyaklı sözcüklerle çocukları dile duyarlı kılmayı amaçlamaktadır.
Basım Yılı: 1998

Zeynep'in Topu

Zeynep'in Topu

Çok küçük çocuklara verilebilecek nitelikte, bir topun hareketlerini izleyerek gelişen kısacık bir öykü. Çocuklara çevrelerinde gördükleri nesneleri tanıtmayı amaçlıyor.
Basım Yılı: 1988

A-B-C-Çevre

A-B-C-Çevre

Çevre koruma konusunda adı geçen kavramları ve kullanılan sözcükleri (ozon tabakası, radyasyon, iklim vb) çocuklara öğretmek için hazırlanmış bir resimli ekolojik alfabe.
Basım Yılı: 1996

Yurdunu Seven Çocuk

Yurdunu Seven Çocuk

Atatürk’ün yaşam öyküsünü çok basit bir şekilde, 5-6 yaş çocuğunun anlayacağı düzeyde anlatan resimli ve fotoğraflı bir kitap.
Basım Yılı: 1981

İlk Başbakan

İlk Başbakan

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı İsmet İnönü’nün yaşam öyküsünü küçük çocukların anlayacağı düzeyde anlatan resimli ve fotoğraflı bir kitap.
Basım Yılı: 1994

Sabiha

Sabiha

Türkiye’nin ilk kadın pilotu ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen’in yaşam öyküsünü anlatan resimli ve fotoğraflı bir çocuk kitabı.
Basım Yılı: 2002

Çocuk Kitaplarında Çevre

Çocuk Kitaplarında Çevre Sorunları

Çevre sorunlarının çocuk kitaplarında ele alınmasını inceleyen, tarihsel gelişimi ve bugünkü durumu çeşitli ülkelerden ve bizden kitap örnekleriyle ele alan bir araştırma. Çok sayıda kitap özeti içeren bu yayın özellikle anne baba ve öğretmenler için yararlı bir kaynak.
Basım Yılı: 1981

Pança Tantra Öyküleri

Pança Tantra Öyküleri (Çeviri)

Günümüzden binbeşyüz yıl önce yazılmış Hint hayvan masalları. Fabl türünün ilk örnekleri olan bu masallar Ezop’a, İslam dünyasının Kelile ve Dimne kitabına, sonra da La Fonten’e esin kaynağı olmuştur. Çocukların ilgiyle okuyacağı her masal evrensel bir gerçeği yansıtmakta ve ilk hayat bilgisi dersi niteliği taşımaktadır.
Basım Yılı: 1992

Hindistan Halk Masalları

Hindistan Halk Masalları (Çeviri)

Hindistan’ın zengin ve çok renkli kültürünü çocuklara taşıyan, birbirinden ilginç masallar.
Basım Yılı: 1992

Emily

Emily/Altın Kalpli Cesur Kız (Çeviri)

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Polonya göçmeni bir ailenin lise son sınıftaki kızı Emily, küçük bir bebeği kurtarınca bir anda herkesin tanıdığı bir kahraman olur. Ailesinin Avrupa’dan taşıdığı evrensel değerlerle günümüz Amerikasının tüketim toplumu değerleri arasında kalan bir genç kızın genç okurların ilgisini çekecek öyküsü.
Basım Yılı: 1991

Don Kişot Çılgın Şövalye

Don Kişot Çılgın Şövalye

İspanyol yazarı Cervantes’in ünlü eseri Don Kişot kitabından seçilmiş öyküler, 9-10 yaş çocukları için yeniden kaleme alındı. Ressam Cemil Eren’in Don Kişot öykülerinden esinlenerek yaptığı yağlı boya tablolarla resimlenmiş olan kitap, çocukları hem dünyaca ünlü bir klasik edebiyat eseriyle hem de tanınmış bir ressamın eserleriyle tanıştırarak sanat bilinci ve estetik değerlerinin gelişmesine katkıda bulunuyor.
Basım Yılı: 2000

Yasaklı Pansiyon

Yasaklı Pansiyon

Savaş korkusuyla yaşayan ve yeni bir Dünya Savaşı’na hazır olmak için davranış biçimleri geliştiren bir Alman ev sahibesinin yasaklarla dolu dairesinde oturmak zorunda kalan dört yabancının trajikomik hallerini anlatırken, yaşanan gülünç ve acı olayların yanı sıra ulusal kimlik, milliyetçilik, ırkçılık, savaş ve barış kavramlarını da sorgulayan bir kitap.
Basım Yılı: 2005

Kırmızı Balığın Doğum Günü

Kırmızı Balığın Doğum Günü

Doğum gününü unutan kırmızı bir balığın o gün karşılaştıklarını anlatan masal. Küçük çocukların sayı, renk, yön gibi kavram gelişimlerine katkıda bulunması amacıyla hazırlanan bu resimli kitabın sürpriz sonu, çocukların yaşam sevincini de pekiştiriyor.
Basım Yılı: 2006

Kırmızı Balığın Yolculuğu

Kırmızı Balığın Yolculuğu

Deniz dibindeki akıntıya kapılan kırmızı bir balık elinde olmadan sürüklenip giderken çeşitli deniz hayvanlarıyla karşılaşır. Akıntıdan kurtulması gene elinde olmadan gerçekleşir.
Basım Yılı: 2007

Onbaşı Nezahat

Onbaşı Nezahat

Kurtuluş Savaşımızda adı "Kızlı Alay" olarak geçen alayda, askerler arasında yaşayıp 9-10 yaşlarındayken savaşa katılan ve sonra Onbaşı rütbesi verilen Nezahat'in öyküsü. Küçük bir kızın kendini kanıtlama çabası çerçevesinde anlatılan biyografisi.
Basım Yılı: 2006

Eşek ve Berk

Eşek ve Berk

Eşekleri çok seven ve eve bir eşek alınsın isteyen Berk adlı çocuğun sorununa anne ve babasının yaklaşımlarını anlatan eğlendirici bir öykü.
Basım Yılı: 2007

Trompistan'dan Gelen Çocuk

Trompistan'dan Gelen Çocuk

Uluslararası bir izci kampına giderken, aile büyüklerinin yabancılarla ilgili önyargılarla doldurduğu bir çocuğun yaşadığı gülünç olayların öyküsü.
Yunanlı çizer N. Kapatsoulia’nın resimlediği bu üç dilli (Türkçe, Yunanca, İngilizce) kitap, başka ülkelerin insanlarına karşı edinilmiş önyargıları kırmak amacını taşımaktadır.
Basım Yılı: 2009

Sabahtan Akşama Dünya Masalları

Sabahtan Akşama Dünya Masalları

Güneşin yeryüzünde ilk aydınlattığı yer olan Yeni Zelanda’dan bir halk masalıyla başlayıp, gün boyunca güneşi Batı’ya doğru izleyen bir masal derlemesi.
Çeşitli ülkelere özgü 24 masalı tanıtırken o bölgeyle ilgili kısa coğrafi bilgi de veren iki ciltlik resimli kitap.
Basım Yılı: 2010

Kavramlar Dizisi

Kavramlar Dizisi

Giysiler, Meslekler, Taşıtlar, Meyveler, Zamanlar başlıklı birer kısa öykü içeren beş resimli kitap. İlk yaşlardaki çocuklar için hazırlanan birer formalık bu kitapların sonunda boyama, noktaları birleştirme gibi basit etkinlik sayfaları yer alıyor.
Basım Yılı: 2011

Ayrı Evler

Ayrı Evler

Boşanmış ya da boşanma aşamasında olan anne babaların çocukları için bu travmatik dönemi kolayca atlatmalarına yardımcı olacak bir resimli öykü kitabı.
Basım Yılı: 2011

Efelerin Efesi: Yörük Ali Efe

Efelerin Efesi: Yörük Ali Efe

Efe sözcüğünün anlamı ile Efelik geleneği çerçevesinde Yörük Ali Efe’nin yaşam öyküsü’nü ve efelerin Kurtuluş Savaşına katkılarını anlatan bir kitap.
Basım Yılı: 2011

Zor Ödev: Lozan

Zor Ödev: Lozan

Cumhuriyetimizin kuruluşuna yol açan Lozan Barış Antlaşması’nı, öncesi ve sonrasıyla, ilk öğretim düzeyindeki çocukların ilgisini çekecek bir uzun öykü içinde anlatan tarihsel kurgu.
Basım Yılı: 2013

Bizi Ayıran Sokak (Çeviri)

Bizi Ayıran Sokak (Çeviri)

İki komşu evde yetişkinler ve çocuklar arasında yaşananlar çerçevesinde, farklı kültürlerden gelenlere karşı önyargılı olmanın yanlışlığını anlatan bir öykü.
Basım Yılı: 2015

Lalenin Yolculuğu

Lalenin Yolculuğu

Lale çiçeği soğanlarının Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul'daki sarayın bahçesinden Avrupa'ya gidişi
ve Hollanda'nın simgesi durumuna gelmesini küçük çocuklar düzeyinde anlatan resimli öykü. 
Basım Yılı: 2012

Troya

Troya

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nde yürütülen bir projeye dayanarak hazırlanmış, dünyaca ünlü Truva efsanesini küçük çocukların anlayacağı düzeyde öyküleştiren resimli kitap.
Basım Yılı: 2018

Kuşa Sevdalanan Dağ (Çeviri)

Kuşa Sevdalanan Dağ (Çeviri)

Çıplak kayalardan oluşan bir dağa küçük bir kuşun konmasıyla bu iki karakterin arasında başlayan dostluk, yıllar içinde büyük değişimlere yol açar. Doğa'nın yaşama katkısını ve sevginin gücünü anlatan duygusal bir öykü.
Basım Yılı: 2005

© 2020 Genel Ağ Dijital Ajans - Her Hakkı Saklıdır.